Analytický komentář CIS

Svět propadá obavám z nového Corona viru. Jeho šíření mimo Čínu nenechalo chladnými ani finanční trhy, které se v uplynulých dvou týdnech zatřásly. Přinášíme Vám pohled na současnou světovou situaci ve vztahu k vašim osobním financím a doporučení pro Vaše investice.

Mnozí z vás se určitě ptají, co dělat s investicemi v současné specifické situaci. Považujeme za naši povinnost nabídnout Vám náš názor na pokles trhů a reakci na rozšíření Corona viru ve světě. Předpokládáme, že většina z Vás eviduje šíření nákazy jednoho ze skupiny Corona virů ve světě, konkrétně s označením COVID-19 (Corona Virus Disease 19). Virus se projevuje jako respirační onemocnění s příznaky zánětu plic nebo chřipky. Podle předpokladů se šíří zejména jako kapénková infekce. Přestože virus je přítomen ve společnosti už několik týdnů, stále se ještě o něm mnoho neví a nemáme k dispozici účinnou vakcínu. V prvních týdnech se nákaza rozšířila primárně v čínské provincii Hubei (město Wuhan).

Reakce dotčených vlád byly včasné a přiměřené. Základními předpoklady předejití epidemie při absenci léčiva jsou v první řadě prevence a karanténa nemocných. Ještě dva týdny dozadu se zdálo, že se virus podařilo izolovat v Číně a v pár případech mimo její hranice. Změnu ve vnímání viru a výprodeje na trzích způsobil nárůst nemocných v jiných zemích. Ukázalo se, že virus má pravděpodobně delší inkubační dobu a jeho nositeli jsou i lidé bez symptomů. Zjevně se kontrolám nepodařilo zachytit nakažené lidí, kteří přivlekli Corona virus do jiných koutů světa. Větší ložiska se objevily zejména v Koreji, Itálii a Íránu. Vlivem těchto zpráv trhy přestaly ignorovat nemoc.

Určitě nechceme zlehčovat situaci, ani ji podceňovat. Nejsme virologové, ani medicínští odborníci. Nechceme vyslovovat prognózy budoucího vývoje nemoci, ani samotných trhů. Situace je skutečně velmi dynamická a škála možných budoucích scénářů široká. Netřeba ji však ani zveličovat. Čerpáme z veřejně dostupných informací o samotném viru a jeho šíření. Corona nepředstavuje důvod k panice a hlavně nesmí být příčinou unáhlených rozhodnutí týkajících se Vašeho finančního majetku. Dosud se virem ve světě nakazilo necelých 127 tis. lidí (údaje k 12.3.2020 9:30 od John Hopkins CSSE). Z toho přes 35 tis. případů se objevilo mimo Čínu.

Zatím skutečně nejde o žádnou dramatickou pandemii. V čínském městě Wuhan, odkud se nákaza šíří, žije 12 milionů lidí a evidují 67 tis. případů. Úmrtnost se pohybuje okolo 2% a postihuje zejména starší lidi nebo lidi se slabší imunitou či respiračními problémy. Počet úmrtí přesáhl 3 tisíce a více než polovina dosud známých případů se vyléčila. Stejně tedy nejde o alarmující čísla, ale ani zanedbatelné. V tomto měřítku je Corona odhadem 10 až 100krát horší než chřipka, ale ve srovnání se SARS nebo MERS podstatně mírnější.

Co se událo na trzích, kdy se vrátí a jaký ekonomický dopad může mít Corona?

Výraznější proniknutí viru do jiných regionů světa vedlo k výprodejům na finančních trzích a útěku kapitálu do bezpečných přístavů. Americký akciový index S & P 500 ztratil od maxima 12,8% hodnoty (k zavírací úrovni z pátku 28.2.2020). Pokles byl poměrně prudký, což ale nemůže nikoho vzhledem k nepředvídatelnosti situace překvapit. Je třeba si také uvědomit, jaký stav trhů jsme měli před corona. Akcie mají za sebou extrémně silný rok a poklesem předcházely déle trvající historická maxima. Rostoucí trhy přitáhly množství tzv. "Horkého kapitálu", tedy spekulantů.

Mnoho investic se v důsledku expanze realizovalo z cizích peněz, na dluh (tzv. Margin). Zároveň spousta analytiků vidělo potenciální spouštěč korekce, který by vedl k výběrem zisků. Jím se stal virus COVID-19. Právě poklesy trhů vedly k povinným likvidaci pozic nakoupených za cizí peníze (tzv. Margin call), jejichž svědky jsme byli minulý týden a které umocnily pohyb trhů směrem dolů. Prodávaly tzv. "Slabé ruky", tedy investoři, kteří byli přinuceni zbavit se pozic kvůli půjčkám, dále krátkodobí spekulanti a nezkušení investoři.

Corona bude mít už dnes bezpochyby ekonomický dopad na svět. Potenciální pandemie vyvolává značnou nejistotu, kterou trhy od srdce nenávidí, což vnímáme jako hlavní příčinu propadu. Dnes nemůžeme deklarovat, kdy se šíření viru zastaví, kolik lidí se nakazí a kolika usmrtí. Stejně momentálně neumíme odhadnout, jaké opatření si boj s Corona vyžádá, zda budou státy nuceny izolovat více regionů, omezit volný pohyb občanů, uzavřít úřady, veřejné instituce, zrušit různé události a uzavřít firmy. Právě omezení běžného chování má vliv na ekonomiku. V důsledku Corona viru byly zavřené provozy, méně se cestuje, lidé odkládají spotřebu a světový obchod se omezuje. Několik firem mimo postižených regionů pociťují nákazu v chybějících dodávkách a stagnujícím odbytu.

Vzhledem k uvedeným faktům nelze trhům zazlívat pokles. Určitě je do velké míry oprávněný. Na druhé straně, jak je zvykem v takových neočekávaných situacích (např. Odhlašování Brexitu nebo nehoda ve Fukušimě), tržní reakce bývá přehnaná, její následky krátkodobé a návrat rychlý. Tento scénář zůstává prozatím primárním i v případě Corona viru. Všechny jeho ekonomické negativa zmíněné výše se při uklidnění situace stanou silnými pobídkami světového hospodářství. Firmy budou muset doplnit zásoby, doběhnout poptávku výrobou a lidé zrealizují odkládané výdaje.

Dlouhodobě velké objemy peněz čekají mimo trh na lepší vstup. Loňskou rallye zameškalo množství investorů a třískajíc si hlavu o zeď považují každý pokles vhodný na potenciální nákup. Navíc můžeme počítat s podporou vlád a centrálních bank, jak jsme již svědky i dnes (12.3.2020). Několik centrálních bank se zavázaly jednat a poskytnout podporu ekonomice, a tím i trhům, což aktuálně vedlo ke stabilizaci trhů. Trhy však ještě nějakou chvíli zůstanou volatilní. Corona nezmizí z mapy světa za pár dní a přikláním se k názoru, že situace bude asi ještě horší předtím, než se zlepší. Nelze dnes předpokládat, že šíření nákazy se ze dne na den zastaví.

Z pohledu trhů lze vnímat současný vývoj i jako prospěšný. Dojde k jejich pročištění, vytlačení spekulantů a horkého kapitálu, ocenění poklesne a stane se skutečností. Zároveň lze předpokládat i částečné očištění reálné ekonomiky, tedy zánik špatných a nevýkonných podnikatelských projektů. Současný vývoj doslova zjednoduší investiční rozhodování. Návrat akciových trhů může být obdobně rychlý, jak nám už stihl ukázat jejich vývoj v pondělí 2.3.2020. Stačí, aby se začaly objevovat pozitivní zprávy, např. v podobě vakcíny nebo zpomalení šíření nákazy. V takovém případě budeme svědky houfných nákupů a zavírání short pozic sázející na pokles trhu (tzv. Short squeeze).

Jak reagovat při pravidelných investicích?

Drtivá většina investičních účtů na platformě Moventum má nastavenou pravidelnou měsíční investici. Investoři si spoří na velké cíle jako důchod splacení hypotéky, k zajištění dětí nebo pasivní příjem. Všechny tyto cíle mají dlouhý investiční horizont. Právě první vklady dlouhodobých spoření jsou zainvestovány nejdelší dobu. Složenému úročení tak dávají nejvíce času, tedy největší prostor projevit se. Proto čím výhodnější jsou, tím lepší konečný výsledek investice. Pravidelných investorů v úvodu jejich investičního spoření nemůže postihnout nic lepší než pokles trhů, neboť právě první nákupy realizují výhodně.

Proto pokud posíláte do Moventa prostředky pravidelně, Corona virus nemusíte vůbec řešit a pokles trhů je vítaným aspektem vašeho dlouhodobého investování hrajícím ve Váš prospěch. Očekávat, že od první investice hodnota účtu jen poroste, je při investování utopie.

Pravidelnou investicí průměrujete nákupní ceny akcií, při klesajících trzích je snižujete. Následný růst cen má pak pro vaši investici větší efekt. Pokud jste pravidelný investor, nejlépe uděláte, když nebudete dělat nic a necháte trvalý příkaz nadále posílat prostředky na váš majetkový účet na platformě Moventum. Díky tomu vyděláte více. Pokud bude pokles přetrvávat, zvažte mimořádné investice, pokud máte dostatečné rezervy a prostředky k dispozici, jak je popsáno dále.

Jak přistoupit k jednorázovým investicím?

Základním doporučením je vyvarovat se emocím. Jsme si vědomi, že pohled na pokles hodnoty investice a na ztrátu peněz není pro nikoho příjemný. Mnohdy jsme si ho jako lidé pracující v segmentu investic zažili a ještě zažijeme. Ale všechna rozhodnutí pod vlivem emocí jsou chybné a vedou k horším výsledkům investic. Věřte nám a nepokoušejte se o tom přesvědčit a zbytečně poznat tento fakt na vlastní kůži. Každý z klientů si zřídil účet na platformě Moventum z důvodu dlouhodobého budování majetku. Většina z investičních cílů má více než 10-letý horizont.

Investiční strategii, s níž byli samotní klienti ještě dva týdny zpět plně ztotožněni, nelze změnit po týdnu nepříznivého vývoje. Investujete na několik dekád, proto vás nemůže krátkodobý, dokonce několikadenní vývoj rozházet, i když pobolívá. Jinak se ke svému cíli nedostanete.

Přestože netvrdíme, že by mohlo být dno za námi (ale nedá se vyloučit ani to), nedoporučujeme dnes vyskakovat z pozic. Takové jednání nedává smysl. Akcie ztratily více než 12% a zbytečně by se jen zaknihovaly a přijaly tuto ztrátu.

Snaha dnes prodat investice s vidinou lepšího nákup za nižší ceny v budoucnu je iluzí. Nikdy se vám nepodaří rozeznat dno a drtivá většina takto uvažujících investorů se do trhu vrátí výš, než prodali. Pokud se vám i podaří lepší nákup v budoucnosti, nebude to výsledek vašeho umu, ale výsledek vašeho štěstí a hlavně náhody. A ty zrovna nejsou považovány za velmi úspěšné investiční strategie. Uvažujte přesně naopak.

Je už čas na mimořádné investice?

Buďte vděční, že už jste investory. Jinak byste o poklesu pořádně ani nevěděli, s největší pravděpodobností byste ho zaregistrovali, no odignorovali a nepovažovali ho za správný čas začít investovat. Vnímejte současnou situaci jako příležitost, na kterou jste čekali.

Sleva je již dnes poměrně atraktivní. Využijte, že někdo pod vlivem emocí prodával a až potom se ptal, zda udělal dobře. Emoční výprodeje mají tendenci zajet hlouběji, co se přesně zrovna událo. Vůbec ale není nutné nyní spěchat s investováním a jít okamžitě "all in" / vše reinvestovat /. Jak jsme zmínili výše, konec Corony ještě nemusí být v dohledu. Ale počítejte i s tím, že situace se kdykoliv může velmi prudce otočit k dobrému a pak už obrat nezachytíte. Investujte před ním, ne po něm. Proto vám doporučuji prostředky, o kterých už dnes víte, že je nebudete dlouhodobě potřebovat a stojí vám na účtech v bankách nebo v konzervativních investičních řešeních, rozložit např. na 3 až 4 investice. Budete je realizovat postupně v nejbližších měsících vedle vašich případných pravidelných měsíčních vkladů.

Takto využijete současnou příležitost a zároveň nebudete nemile překvapeni, pokud se trhy ještě podívají níže. Řiďte vaše peníze střízlivě a nenechejte jejich řízení emocím.

Každý chce nakoupit na dně po poklesu. Když ta situace nastane při existujících investicích, najednou chtějí všichni jednat přesně opačně. Nejraději by z pozic uprchli a do smrti zapomněli na investovaní. Ne, trhy se vrátí. Corona může být zkouškou lidské společnosti, ale překonáme i tu. Vždycky to tak bylo a bude. Každý, kdo si to uvědomí, bude na konci dne spokojený. K tomuto přidáme skvělý citát od finančníka a autora Larryho McDonald:

"Nakupovat správně nikdy není příjemné."

Při dobrých nákupech na trhu máte vždy nepříjemné pocity a množství otázek. Je už teď správný čas? Nepůjde trh ještě níže? Zisk se většinou provádí při koupi, nikoli při prodeji, proto pokud se vám dnes prohánějí hlavou takové myšlenky, je váš správný čas na zvětšení investice. Právě racionální neemoční řízení a vnímání příležitostí odlišují úspěšné investory od neúspěšných. Ti nakupují, když to není jednoduché, když je panika.

Nejdůležitější devizou, kterou máte při investování, je čas. Jedině jeho dostatek dokáže účinně eliminovat tržní riziko vašich investic. Největší chybou je přerušit investici po půl roce, pokud jste plánovali např. 10-letý horizont. Jde o porušení základního investičního pravidla - nedodržení horizontu. Pokud jste opravdu schopni dát vaším investicím dostatek času, nespekulujte a ignorujte současný pokles, snažte se nemyslet na investici a nekontrolovat její vývoj tak často. Investice vám vydělá, pokud dodržíte původně plánovaný horizont.

Změna investiční strategie

Nedoporučujeme dnes ani měnit investiční strategii na Vašem majetkovém účtu na konzervativnější (zvýšit podíl dluhopisů na úkor akcií). Efekt a podstata tohoto řízení je přesně stejná jako ukončit investici s vidinou lepšího nákupu v budoucnosti. Šance, že se vám to úspěšně podaří, je mizivá.